blachodachówka
Budowa

Masy szpachlowe – kiedy i w jakim celu używamy?

Masy szpachlowe, które możemy obecnie nabyć w sklepach internetowych lub stacjonarnych przeznaczone są przede wszystkim do manualnej poprawy prezencji ścian oraz sufitów poprzez ich wyrównywanie, a co za tym idzie – znaczne zwiększenie ich walorów estetycznych. Tego typu rozwiązanie szczególnie polecane jest w sytuacji, gdy ściana została już odpowiednio przygotowana i zagruntowana, my natomiast planujemy nadanie jej swoistych „końcowych szlifów”, po czym przejść można będzie do malowania takiej powierzchni lub też pokrywania jej tapetą albo panelami.

Dostępne w sprzedaży masy szpachlowe mają najczęściej formę łatwej w aplikacji oraz niebrudzącej plastycznej masy, która schnie relatywnie szybko, a więc niemalże od razu po jej nałożeniu przejść można do szlifowania ręcznego lub bazującego na wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Produkty stosować można do poprawy wyglądu ścian i sufitów wykonanych z betonu, jak również pokrytych tynkami cementowymi, wapiennymi, a nawet gipsowymi. Można tu więc mówić o ogromnej wręcz uniwersalności. Warto w tym miejscu dodać, że jeżeli dysponujemy odpowiednim osprzętem, występuje także możliwość nakładania masy szpachlowej w sposób automatyczny, natryskowy. Rozwiązanie takie pozwala znacznie przyspieszyć pracę oraz pokryć wyrobem duże powierzchnie mieszkalne lub biurowe.

Dlaczego jeszcze masy szpachlowe z górnej półki tak chętnie wybierane są przez specjalistów ds. wykończeń oraz ekipy budowlane? Jednym z powodów przemawiających za tym stanem rzeczy jest fakt, iż są one gotowe do użycia, a więc nie jest konieczne jakiekolwiek wstępne rozrabianie czy też przygotowywanie do aplikacji, co z kolei pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Co więcej, produkty omawianego typu najczęściej dostarczane są w postaci białej masy, którą to następnie pokryć można farbą o dowolnym kolorze. Nie należy także zapominać, że masy są chętnie wybierane z uwagi na ich bezproblemową aplikację, łatwą w obróbce powierzchnię po wyschnięciu, optymalną nawilżalność, czy też możliwość stosowania w niemalże każdych warunkach oraz na niemal wszystkich standardowych powierzchniach budowlanych. Dokonując zakupu należy jednak pamiętać, aby produkty charakteryzowały się odpowiednią jakością, a także posiadały wszelkie niezbędne atesty, szczególnie te bezpośrednio związane z higienicznością, bowiem oznaczać to będzie, iż nawet przy ich długotrwałym użytkowaniu oraz ekspozycji na nie zarówno podczas aplikacji jak i obróbki, ryzyko dla zdrowia jest minimalne lub też nie występuje wcale. Jeżeli chcemy mieć stuprocentową pewność, że nam lub naszym pracownikom podczas pracy z masą nie grozi nic złego, warto zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie zabezpieczające, szczególnie w formie maseczek ochronnych, rękawic oraz gogli, dzięki czemu kontakt produktu z ciałem ograniczony zostanie do absolutnego minimum. Nigdy nie przekładajmy także ceny ponad jakość wyrobu, bowiem może okazać się, że zaoszczędzone kilka złotych poskutkuje wysoce niezadowalającym efektem końcowym, a pracę polegającą na nakładaniu masy szpachlowej powtarzać będzie trzeba raz jeszcze.